Čo robí kouč, prečo to funguje,
ako pomáha a hlavne - čo nie je?

 
Chcem
vykročiť
na cestu

Slovo kouč pochádza z angličtiny a znamená “tréner”. Všetci vieme, čo je tréner, spája sa nám väčšinou so športom a v tejto sfére nikto nepochybuje o jeho nezastupiteľnej úlohe. Aká kľúčová je jeho rola pri tvorení a rozvoji tímu a jednotlivých hráčov. Naopak, každý očakáva, že bude so športovcami pracovať, zdokonaľovať ich schopnosti, odhaľovať ich potenciál a podporovať ich v prinášaní toho najlepšieho zo seba pri výkone.

Nuž a presne toto robí aj životný kouč. V dnešnej dobe stále viac ľudí zisťuje, že je fajn nebyť na život a jeho výzvy sám. V čom všetkom vám môže kouč asistovať?

Kouč pomáha klientovi objaviť, že všetky odpovede už má v sebe a potrebuje iba podporu pri ich prinášaní na svetlo sveta. Vzťah medzi koučom a klientom je rešpektujúci, kouč si uvedomuje svoju podpornú úlohu, cíti dôveru v klienta, v jeho schopnosti a odhodlanie.

Zaujíma vás, ako vám môžem pomôcť?
Zarezervujte si nezáväzne svoje miesto na online Úvodnej schôdzke zdarma a zistite, či by vám ikigai koučing so mnou mohol priniesť, čo si želáte.

rezervuj úvodnú schôdzku zdarma

Najčastejšie otázky

Síce stále menej, ale ešte vždy existuje mylná domnienka, že kouč je expertom v nejakej oblasti a že z tejto pozície svojim klientom poskytuje hodnotu tým, že mu povie alebo poradí, čo presne musia urobiť, aby (sa) vyriešili ich problémy.

Popravde, hoci kouč môže byť expertom v nejakej špecifickej oblasti, dávanie rád, prípadne konkrétne smerovanie k tomu, čo presne má klient robiť, nie je koučovanie, ale konzultovanie, prípadne mentorovanie. Nepopieram veľkú hodnotu v konzultovaní, či mentorovaní, ale pri oboch je v prvom rade potrebné poznať sám seba, svoje hodnoty a ciele. A je veľmi dôležité, aby ste si tento rozdiel uvedomovali, aby nedošlo k nedorozumeniu a nenaplneniu očakávaní.

Aby som stručne odpovedala, tak nie. Hoci kouč môže byť terapeut a naopak, sú to dve rozdielne profesie, obe tieto roly majú svoje špecifiká a žiadna z nich nie je lepšia alebo horšia.

Terapeut, zvyčajne psychoterapeut, psychológ, či psychiater, sa zaoberá predovšetkým minulosťou a traumami, ktoré v nej vznikli, ako vplývajú na dnešné prežívanie a správanie. Pomocou rôznych techník a spôsobov sa snaží liečiť tieto traumy, aby pomohol klientovi zlepšiť kvalitu jeho života.

Koučing sa orientuje na prítomnosť a budúcnosť, čo môže klient urobiť už teraz, s tým, čo má už teraz v rukách, aby vykročil smerom k výsledkom, ktoré si želá. Nástrojom kouča je ujasnenie cieľov klienta, vytvorenie vízií, definovaním akčných krokov a plánov, pri ktorých klientovi asistuje.

Nuž, úprimne, nie každý potrebuje kouča. Ak si viete stanoviť ciele, poznáte svoje vášne a silné stránky, robíte kroky v súlade so svojimi hodnotami a máte výsledky, či dobrý pocit zo svojho života, rozhodne nebudete vedieť oceniť prínos kouča, hoci dalo by sa namietnuť, že parťáka určite ocení každý :)

Na druhej strane je veľa ľudí, ktorí tápu, nevyznajú sa v sebe, majú pocit, že sa nepoznajú, sú zaseknutí a nevedia, ktorý je ten prvý krok, ktorý by ich z tohoto stavu mohol vyviesť. Potrebujú niekoho, kto by im pomohol uvidieť odpovede v sebe, vyznať sa vo svojom vnútri, dať nezainteresovaný pohľad, prípadne poskytnúť iný uhol pohľadu. A podporiť v tom, aby svojim odpovediam dôverovali. Pre týchto ľudí môže byť kouč nenahraditeľnou pomocou.

To sa mení od prípadu k prípadu. Závisí to od mnohých premenných - od pálčiovsti témy, ktorú klient rieši, od jeho otvorenosti k procesu a potenciálnej zmene, ako seriózne sa k procesu postaví, prípadne od množstva práce a času, ktorý je procesu pripravený a ochotný venovať.

Ikigai koučing je hĺbkový proces, pri ktorom je prvé posuny možné zaznamenať už po pár minútach, či hodinách.

Pokiaľ cítite, že ste otvorení k pozitívnej zmene videnia seba a života a že už prišiel čas pre vás, neváhajte nás kontaktovať už dnes, aby sa proces čím skôr započal.

Ikigai koučing je dlhodobejší proces, trvá cca 3 mesiace. Ide o 5 online stretnutí v trvaní 1-1,5 hodín, približne každé 2-3 týždne. Počas každého z nich si prejdeme jednu časť ikigai diagramu. Pozrieme na to, čo milujete, v ktorých veciach vynikáte, čo svetu ponúkate a čo by ste od sveta, naopak, potrebovali vy, aby ste napokon nahlas a s hrdosťou mohli vyhlásiť, kto v skutočnosti ste. Toto poznanie vás bude následne sprevádzať vo vašej každodennosti a pomáhať vám udržať fokus na veci, ktoré sú pre vás skutočne dôležité. Počas dní medzi našimi stretnutiami budeme spolu vytvárať váš ikibook pomocou doplňujúcich koučovacích otázok, pomocou ktorých udržíte v procese svoju pozornosť a vytvoríte si návyk pracovať sami so sebou a pre seba. Na konci procesu budete v rukách držať svoju ikigai mantru a ako darček dostanete svoj ikiplagátik, ktorý vám ju bude denne pripomínať.

Cena tohoto trojmesačného online procesu je 300 €. Zarezervujte si 30 min. Úvodnú schôdzku k procesu zdarma už dnes.

viac o ikigairezervuj úvodnú schôdzku zdarma